Aktualności Historia Materiały prasowe Projekt UE Kontakt
Aktualności

Postęp prac na placu budowy – styczeń 2014 r.

W styczniu, niezależnie od warunków atmosferycznych, możliwe było kontynuowanie prac remontowych dzięki wcześniejszemu pokryciu większości dachu budynku pierwszą warstwą papy, przeszkleniu świetlików dachowych i zastosowaniu nagrzewnic. Widać wyraźny postęp prac przy realizacji żelbetowej konstrukcji kanałów technicznych. Gotowe jest już ponad 180 m głównego kanału instalacyjnego biegnącego środkiem budynku oraz większość odchodzących od niego kanałów bocznych. Na ukończeniu są roboty ziemne prowadzone wewnątrz budynku.

Podczas prowadzenia wykopów odkryto niezinwentaryzowane fundamenty, które należy usunąć, aby można było wykonać nową konstrukcję podziemia. Sukcesywnie wykonywane są podkłady z chudego betonu i izolacje przeciwwilgociowe pod nowe posadzki. Na dziedzińcu dobiegają końca prace wiertniczne związane z sondami gruntowymi instalacji pomp ciepła. Wywiercono już 37 z 45 otworów o głębokości 180 m każdy. W otworach tych umieszcza się sondy rurowe wypełniane glikolem, które będą służyć do wymiany energii cieplnej z gruntem. Projekt przewiduje wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie do ogrzewania w porze zimowej i chłodzenia latem całego obiektu. Na dziedzińcu prowadzone są prace ziemne przy niwelacji terenu pod posadzkę atrium oraz stopy fundamentowe pod konstrukcję stalową zadaszenia dziedzińca. Trwa montaż kanałów wentylacyjnych oraz instalacji odwodnienia dachu, a także końcowe prace przy budowie nowej stacji transformatorowej.

Rozpoczęto wzmacnianie konstrukcji północnej kopuły będącej w złym stanie technicznym: postawiono tymczasowe zadaszenie wznoszące się na 26 m nad poziom terenu, kopuła została opakowana szczelnym namiotem, a wewnątrz postawiono wysokie przestrzenne rusztowanie. Kopuła jest oklejana z obu stron siatkami z włókien węglowych.

Na początku roku komisja konserwatorska podjęła decyzję o gruntownej renowacji jednego z zachowanych oryginalnych drewnianych okien w elewacji południowej. Po wykonaniu specjalistycznych prac zostanie ono ponownie zamontowane jako „świadek historii”. Okno to jest już zdemontowane i przygotowane do zabiegów renowacyjnych. Pozostałe okna będą nowe, wykonane na wzór historycznych.

Trwają konsultacje w celu ustalenia ostatecznej wersji malatur ścian i sufitów wewnętrznych.

fot. Joachim Napieralski
...kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć je w powiększeniu...
Aktualności Historia Materiały prasowe Projekt UE Kontakt
PROJEKT „REWALORYZACJA I PRZEBUDOWA BUDYNKU „PAWILONU CZTERECH KOPUŁ” NA CELE WYSTAWIENNICZE MUZEUM NARODOWEGO WE WROCŁAWIU WSPÓŁFINANSOWANY JEST PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO
W RAMACH PROGRAMU INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO.
Nie wyrażamy zgody na kopiowanie treści (zarówno tekstów jak i obrazów) zamieszczonych w serwisie bez naszej wiedzy.
W przypadku chęci wykorzystania materiałów prosimy o wcześniejszy kontakt z nami, chyba że widoczna
jest informacja o zniesieniu tego ograniczenia pod konkretnym artykułem.
© Pawilon Czterech Kopuł 2014 - Wszelkie prawa zastrzeżone